Tedarikçi İlişkileri Yönetimi Ne Zaman Gerekiyor

Tedarikçi İlişkileri Yönetimi Ne Zaman Gerekiyor

Stratejik satınalmanın önemli görevlerinden biri şirketin hedeflerine ulaşması için gerekli doğru tedarikçileri seçmesidir. Doğru tedarikçinin seçilmesinden sonra “Tedarikçi İlişkileri Yönetimi” devreye girmektedir.
Aşağıda “Tedarikçi İlişkileri Yönetimi”nin 4 adımı verilmiştir :
1. Tedarikçi Performansının Ölçülmesi :Uyguladığınız teknikler ile isteklerinize uygun ve bunları yerine getirebileceğini düşündüğünüz tedarikçileri seçtiniz. Ayrıca bu tedarikçiden beklediğiniz gereklilikleri de yasal bir sözleşme altında topladınız. Bundan sonra yapılması gereken, tedarikçinin vaatlerini gerçek anlamda yerine getirip, getirmemesinin izlenmesi olacaktır. Tedarikçi performansının takibi için en çok kullanılan Fiyat, Teslimat, Hizmet ve Kalite kriterlerinin yanında Inovasyon, Sosyal Sorumluluk gibi geleceğe dönük ilave performans kriterlerini de belirlememiz ve izlemeniz gerekmektedir.

2. Tedarikçiler ile İşbirliği Yapılması :Açıktır ki maliyet tasarruflarınızı tedarikçi ilişkilerinden uzak kalarak ve  onları dışlayarak maksimize etmeniz mümkün değildir. Stratejik tedarikçileriniz ile maliyetleri analiz etmeniz, ortak süreç iyileştirme ve inovasyona yönelik çalışmalarda bulunmanız, bir ortak gibi düşünerek her iki tarafı daha karlı hale getirebilecek metodları bulmanız gerekecektir.

3. Tedarikçi Maliyetlerinin KarşılaştırılmasıDoğaldır ki yeni tedarikçiniz mevcut durumda size fiyat avantajı sağlaması, aynı avantajın ilerleyen süre boyunca devam edeceği anlamına gelmemektedir. Tedarikçi ile çalışılan dönemler boyunca tedarikçinizin fiyat avantajını koruduğundan; fiyat endeksleri, konusunda uzman firmaların fiyat analiz raporları, alternatif fiyat karşılaştırmaları ile  emin olmamız gerekecektir.

4.İlişkilerin Tekrar DeğerlendirilmesiTedarikçinizin geçmiş performanslarını tabii ki önemlidir. Ancak; değişen şartlar altında, tedarikçinizin geleceği dönük hedeflerinize uygun hareket edip etmediğini de sürekli olarak takip etmemiz gerekiyor. Size ayak uyduramayan tedarikçileriniz ile gerekirse yolları ayırmak ve yeni bir araştırmaya girmek zorunda kalabilirsiniz. Veya tam tersi mevcut tedarikçileriniz ile daha uzun bir süre beraber yürümek isteyebilirsiniz. Satınalma olarak en az yılda 1 kez bu analizi yaparak stratejileriniz belirlenmesi gerekecektir.